Dnes má svátek Svatopluk

Jarní králové

Sněženky nebo také Galanthus, jak už název napovídá, nečekají až sníh roztaje. Jedno přísloví praví „Jaro je krásné pro toho, kdo prožil dlouhou zimu.“ Tyhle bílé krasavice jako první proráží půdu ještě pod sněhem. Jejich malé, bílé hlavičky napovídají tomu, že pro ně byla zima již dlouhá dost.  Proto neváhají a při sebemenším pocitu tepla vykvétají.

 

Krokusy neboli Šafrány, ty už si rády počkají na to, až sleze sníh. Nespěchejme na ně a s odchodem sněhu pak očekávejme krásné, barevné záplavy těchto trvalek. Barevná škála u této rostlinky je opravdu velká. Fialová, bílá nebo zářivě žlutá je krásná kombinace, která vnese do okolí teplo. Krokusky tvoří bujné, nízké trsy, tudíž je jistě nepřehlédnete.

Mezi mé nejoblíbenější první, jarní květiny patří jednoznačně Čemeřice jiným slovem Helleborus. Tuhle rostlinku určitě nenecháte bez povšimnutí. Dominují jí totiž velké listy, které ve svém středu ukrývají malý zázrak v podobě krásných květů. Není tedy divu, že ji i já mám ve své zahradě. Díky svým tzv. měchýřkům mnohdy připomíná spíše masožravou rostlinu než křehotinku. Tenhle dojem pouze podtrhuje fakt, že čemeřice existují ve spoustě barevných kultivarech.

 

S těmito úchvatnými rostlinami se můžete setkat kromě běžných variant v květináčích, také jako řezané květy v jarních vazbách. V příštím článku se zaměříme právě na inspiraci v podobě toho, jak si na jaro nazdobit své domovi. Útulný domov = ráj pro duši.