Dnes má svátek Vít

Vázaná kytice je základ

Vazba kytic je v Rosemary rozhodně dominantou a na ní stavím svůj úspěch. Na začátku se každý žák učí techniku, jak správně kytici navázat, ať už ve škole nebo v praxi. Technika vazby se nazývá do spirály. Začínáte s pár stonky a přikládáte k nim další a další. Principem je, aby vám stonky a květy šly do takové písmene „X. Písmeno X vidíte při pohledu zboku, pokud skládáte dobře spodní část kytice, tedy stonky, začnou tvořit malou spirálku, kolem které přidáváte další materiál.

V naší branži se traduje heslo, že správná kytice musí stát sama. Toho docílíme právě spirálovitou základnou, kterou zarovnáme na stejnou délku. V takovém případě a ve správném poměru délek, jste schopni kytici postavit na rovnou plochu a kochat se i z dálky, jak krásně vypadá i bez vázy. Tahle technika, kdy kytice stojí sama se dost často používá, pokud vkládáte kytici například do nízké skleněné mísy. Vzhled plytké základny umocňuje zajímavost kytice.

Po osvojení si základní techniky vazby, ale následuje daleko složitější část. Tou je cit každého floristy a touha zdokonalovat sám sebe a svou tvorbu. Jak se říká člověk nikdy nesmí usnout na vavřínech. V našem oboru je vždy potřeba umět se podívat na kytici i kritickým okem a nespokojit se se slovem dobrý. Posouvat své vlastní hranice, stále studovat a sledovat nové trendy je, dalo by se říct, povinností.

V Rosemary všechny tyhle kroky k tomu, jak mít kytici dokonalou naleznete. Kromě všech věcí výše zmiňovaných je ovšem to nejdůležitější láska. Při práci s květinami lidé vkládají do své tvorby kus sebe sama a také veškeré emoce, radosti a strasti, které zrovna prožívají. Ne vždy je lehké uvázat dokonalou kytici a nemusí patřit ani mezi ty největší. Když není člověk dobře naladěn, zavaří mu i malá kytička. Proto přistupuju ke své práci zodpovědně a vždy se snažím před vazbou vyvarovat negativním vlivům.